Brīvības ielas grausta īpašniekiem līdz marta otrajai pusei jāiesniedz dokumenti ēkas rekonstrukcijai

Grausta Rīgā, Brīvības ielā 78a, īpašniekam līdz šā gada 17.martam Rīgas pilsētas būvvaldē jāiesniedz dokumenti ēkas rekontrukcijai, pastāstīja Rīgas domes (RD) Īpašuma departamenta sabiedrisko attiecību projektu vadītāja Ieva Bunkše.

 Viņa informēja, ka īpašnieki - uzņēmums "VG Beheer Latvia" - beidzot ir saņēmušies un sākuši darbu pie grausta sakārtošanas, un ir sākta gruvešu izvešana no ēkas un pagalma.

"Līdz 17. martam Rīgas pilsētas būvvaldē tiks iesniegti dokumenti ēkas rekonstrukcijai," sacīja departamenta pārstāve un piebilda, ka pašvaldība bija gatava sākt piespiedu sakārtošanas darbus, taču īpašnieki tomēr sāka darboties paši, kas pašvaldībai ir daudz izdevīgāk, jo tad nav jāpiedzen iztērētie līdzekļi par piespiedu sakārtošanu, kas var būt garš un neprognozējams process.

Bunkše arī minēja - ja 17. martā nekas neturpinās virzīties uz priekšu, Īpašuma departaments sāks piespiedu sakārtošanas darbus – ēkas konservāciju. "Ir jānoslēdz augšējās logu ailes un jāuzliek pagaidu jumts. Tā kā tur pagaidām ir grūtības tikt klāt, tad, visticamāk, šie darbi tiks paveikti, tiklīdz nokusīs sniegs. Ēku pagaidām nav plānots nojaukt, jo pamatkonstrukcijas, sienas ir tehniski labā stāvoklī un, tās atjaunojot, ēka bīstamību neradīs," viņa klāstīja un piebilda, ka bīstamus apstākļus rada būvgruži un nogruvušie pārsegumi, kuru izvākšana no ēkas un tās apkaimes ir primārais darbs.

Jau vēstīts, ka grausta Rīgā, Brīvības ielā 78a, īpašniekam 28.februārī bija jāiesniedz ēkas sakārtošanas darbu projekts atbilstoši RD Īpašuma departamenta direktora Oļega Burova iepriekš dotajam uzdevumam.

Avārijas stāvoklī esošais divstāvu nams Brīvības ielā 78a pieder uzņēmumam "VG Beheer Latvia", un ēka gan rada sabiedriskās drošības apdraudējumu, gan degradē pilsētvidi. Pašlaik māja netiek izmantota, vietām tai nav jumta seguma, tāpēc ēka strauji bojājas. Neraugoties uz vairākkārtējiem brīdinājumiem, īpašnieks iepriekš nekādus reālus ēkas rekonstrukcijas vai atjaunošanas darbus līdz šim neveica.

Saskaņā ar RD pērnā gada novembrī uzdoto ēkai īpašnieka uzdevums bija mēneša laikā nodrošināt ēkas noslēgšanu, veikt nepieciešamos pasākumus, lai nepieļautu ēkas konstrukciju nokrišanu vai sabrukšanu vietās, kur jumta konstrukcija ir bez jumta seguma, kā arī ierīkot pagaidu jumta segumu un norobežot ēku pagalma daļā. Ja īpašnieks nolems ēku rekonstruēt, viņam deviņu mēnešu laikā darbi būs jāsaskaņo un gada laikā jāsāk būvniecība. Ja īpašnieks nolems demontēt ēku, saskaņošana jāveic četru mēnešu laikā, skaitot no novembra, un tad arī jāsāk demontāža, kas jāpabeidz sešu mēnešu laikā.

Ja RD lēmuma prasības netiks pildītas, Īpašuma departaments nodrošinās ēkas piespiedu demontāžu, iztērētos līdzekļus piedzenot no īpašnieka Administratīvā procesa likumā paredzētajā kārtībā.

Ēka ir valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa Rīgas vēsturiskā centra un UNESCO Pasaules kultūras un dabas mantojuma vietas "Rīgas vēsturiskais centrs" daļa.

"Lursoft" informācija liecina, ka "VG Beheer Latvia" dibināts 1997.gadā, un tā pamatkapitāls ir 600 tūkstoši latu. Uzņēmuma vienīgais īpašnieks ir Viktors Gusevs.